Cilj broj 15, “Život na kopnu”, podstiče zaštitu i obnovu kopnenih ekosistema i zaustavljanje gubitka biodiverziteta. Samo zdravi i raznoliki ekosistemi mogu biti suštinskog i konkretnog značaja za ljudsko blagostanje i održivi razvoj.
Jedan od glavnih problema kojima se ovaj cilj bavi je uništavanje prirodnih staništa, što dovodi do gubitka biodiverziteta i ugrožava opstanak mnogih vrsta. Ljudske aktivnosti poput krčenja šuma, rudarstva i urbanizacije imaju značajan utjecaj na kopnene ekosisteme, uzrokujući degradaciju tla, nedostatak vode i zagađenje zraka.
Da bismo postigli ovaj cilj, potrebno je poduzeti nekoliko koraka. Prvo, moramo zaštititi i obnoviti šume, močvare i druge prirodne ekosisteme. To se može postići uspostavljanjem zaštićenih područja, promoviranjem održivog upravljanja šumama i ulaganjem u projekte obnove ekosistema.
Drugo, moramo promovirati održivu poljoprivredu i prakse korištenja zemljišta. To uključuje smanjenje upotrebe štetnih hemikalija i pesticida, promoviranje metoda organske poljoprivrede i primjenu tehnika očuvanja tla. Također moramo podsticati upotrebu alternativnih izvora energije kako bismo smanjili uticaj poljoprivrede i korišćenja zemljišta na životnu sredinu.
Treće, potrebno je uključiti lokalne zajednice u upravljanje i očuvanje prirodnih resursa. Ovo uključuje podršku pravima autohtonih naroda na njihovu zemlju i resurse, osnaživanje lokalnih zajednica da upravljaju i štite svoje prirodne resurse i promoviraju održive turističke prakse koje koriste lokalnim zajednicama i okolišu.
Četvrto, moramo podići svijest o važnosti biodiverziteta i očuvanja ekosistema. To se može postići kroz edukativne programe i programe koji podučavaju ljude o prednostima zdravih ekosistema, prijetnjama biodiverzitetu i akcijama koje mogu poduzeti da zaštite okoliš.
Konačno, moramo poduzeti mjere na globalnom nivou kako bismo riješili korijenske uzroke gubitka biodiverziteta i degradacije životne sredine. Uključivo mplementaciju međunarodnih sporazuma kao što su “Konvencija o biološkoj raznolikosti” i “Pariški sporazum o klimatskim promjenama”, te pružanje finansijske i tehničke podrške zemljama u razvoju za promoviranje održivog razvoja.